Image

Léčebné procedury v lázních Luhačovice

Léčebné procedury jsou poskytovány v balneoprovozech léčebných zařízení a hotelů. Balneoprovozy jsou vybaveny moderní technikou pro poskytování vodoléčebných procedur (jako např. perličková koupel, vířivá lázeň, Hubbardova a Hauffeho lázeň), elektroléčebných procedur (jako např. galvanizace, iontoforéza či ultrazvuk), inhalací, obkladů a různých forem masáží (klasické, reflexní, podvodní).

Mezi léčebné procedury patří také léčebný tělocvik, ať už individuální či skupinový, včetně cvičení v bazénu. Sauna, solárium či fitnesscentra jsou vhodným doplňkem.

Léčebné procedury může lázeňský host absolvovat po lékařském vyšetření nebo po předpisu procedury lázeňským lékařem.

Léčebné procedury jsou rozděleny na velké (VP) a malé v závislosti na míře zátěže pro organismus. Velká procedura jako např. uhličitá a sirná koupel, podvodní masáž či kyslíková terapie zatěžuje organismus více, takže klient může absolvovat maximálně jednu proceduru denně. Malá procedura není pro organismus tak náročná, a proto mohou být absolvovány dvě denně.

 

Léčebné procedury bez předpisu lékaře

Inhalace minerální vody

K inhalacím se využívají luhačovické minerální vody, které zlepšují funkci sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání. Inhalační program začíná očištěním sliznic kloktáním a proléváním nosu minerální vodou v délce 5 minut. Inhalační procedura není vhodná v období akutní infekce dýchacích cest. Doba trvání procedury: 7 minut inhalace nosem a 7 minut inhalace ústy.

 

Koupel v přírodní uhličité vodě

(frekvenční omezení T/1)
Koupel v přírodní léčivé vodě s vysokým obsahem CO2 o teplotě 34°C. Prvotní pocit chladu zmizí jakmile celé tělo obalí do hřejivého povlaku bublinky. CO2 se vstřebává kůží, zlepšuje tak její prokrvení a má příznivý vliv nejen na srdeční a cévní systém (např. snižováním krevního tlaku), ale i na celý organismus. Nedoporučuje se u horečnatých onemocnění, infekcí a srdeční dekompenzaci. Uhličitá koupel trvá 15 minut, potom následuje 15 minut odpočinku v zábalu.

 

Perličková koupel

Koupel je prováděna ve speciální vaně s provzdušňovacími tryskami nebo perličkovým roštem na dně vany. Vzduch probublávající do vody vytváří malé bublinky, podobné perličkám. Vzduchové bublinky jemně masírují pokožku, čímž dochází k jejímu prokrvení a celkovému uvolnění. Účinek perličkové koupele umocní bylinné přísady nebo minerální soli z Mrtvého moře. Perličková koupel je vhodná při poruchách spánku, bolestech hlavy a pro celkovou relaxaci. Nelze ji podávat u otevřených ran a akutních infekcí. Perličková koupel trvá 15 minut, potom následuje 15 minut odpočinku v zábalu.

 

Jodo-bromová koupel

Vanová koupel ve vodě teplé kolem 37°C obohacené přísadou jodo-bromové solanky. Má všestranné léčivé a blahodárné účinky na lidský organismus. Doporučuje se při bolestech kloubů, svalů a páteře, kožních problémech. Podporuje také výživu tkání a zlepšuje funkci cévního systému. Doba trvání procedury je 15 minut, následuje 15 minut odpočinku v zábalu.

 

Vířivá lázeň

Celková nebo částečná vířivá lázeň pro horní nebo dolní končetiny. Jemná forma podvodní masáže ve vodě o teplotě 36–38°C, která cirkuluje a pod tlakem je tryskami vháněna do lázně. Tím dochází k víření vody a masážím končetin. Zlepšuje jejich prokrvení a působí relaxačně. Není vhodná při akutních místních zánětech končetin. Doba trvání procedury je 15 minut.

 

Skotský střik

Masáž proudem vody střídavé teploty. Slouží k otužování a posílení obranyschopnosti organismu, zlepšuje krevní oběh. Je vhodný při onemocněních pohybového aparátu a nervového systému. Nedoporučuje se při vysokém krevním tlaku, srdečních chorobách a akutních infekcích. Doba trvání procedury je 10 minut.

 

Klasická masáž

(frekvenční omezení T/3)
Masáž ovlivňuje organismus na úrovni tělesné i duševní. Je výborným prostředkem k uvolnění ztuhlých svalů, odbourání stresu i psychickou relaxací. Pod vlivem masážních pohybů se uvolňuje masírované svalstvo, rozšiřují se kožní vlásečnice a pokožka zčervená, protože se zvyšuje prokrvení. Masáž voňavou směsí s éterickými oleji přinese nejen úlevu celému tělu, ale uklidní i mysl. Klasické masáže jsou vhodné při bolestech páteře a kloubů, k uvolnění ztuhlých svalů a psychické relaxaci. Masáž nelze provádět na částech těla s kožními defekty a dolních končetinách s křečovými žilami. Doba trvání procedury je 15 minut.

 

Masáž podvodní - ruční

(frekvenční omezení T/1)
Intenzivní celková masáž proudem vody v lázni o teplotě 35–38°C je aplikovaná masérem pomocí trysky v masážní hadici. Podvodní masáž napomáhá k uvolnění svalového napětí, zmírňuje bolesti kloubů a zlepšuje krevní oběh. Doporučuje se u onemocnění pohybového aparátu, při omezení pohyblivosti páteře a stavů po úrazech. Nedoporučuje se u oběhové nedostatečnosti, akutních zánětech, horečnatých stavů a otevřených poraněních. Doba trvání podvodní masáže je 15 minut, potom následuje 15 minut odpočinku v zábalu.

 

Masáž podvodní - přístrojová

(frekvenční omezení T/1)
Masáž je prováděna paprsky vody v lázni o teplotě 35–38°C. Hydromasážní vana je opatřena množstvím trysek umístěných po celém jejím obvodu, směrovaných na části těla nejvíce postižené napětím, špatným krevním oběhem a ztuhlými svaly. Hydromasáž povzbuzuje, vyvolává svalovou reakci, prokrvení kůže a zlepšuje pohyblivost kloubů. Doporučuje se především při potížích pohybového aparátu. Není vhodná při akutních infekcích nebo otevřených kožních defektech. Hydromasáž trvá 15 minut, potom následuje 15 minut odpočinku v zábalu.

 

Parafínový obklad

Jedná se o lokální termoterapii. Teplý parafínový obklad se přiloží na postižené místo. Prohřívání tlumí bolest a uvolňuje svalové napětí. Parafínové obklady se využívají při bolestech páteře a končetinových kloubů. Nedoporučuje se u osteoporózy. Doba trvání procedury je 20 minut.

 

Oxygenoterapie

Kyslíková terapie je regenerační kúra, která spočívá v inhalování čistého kyslíku v mnohanásobně vyšší koncentraci než je ve vzduchu. Zlepšuje prokrvení tkání kyslíkem a jako relaxační procedura přispívá k celkové regeneraci, ke snížení únavy a psychickému uvolnění. Má také příznivý a omlazující vliv na pokožku. Oxygenoterapie trvá 30 nebo 60 minut.

 

Aromaterapie

Aromaterapie je jednou z nejstarších léčebných metod na světě. Vůně ovlivňují náladu, probouzejí emoce, uvolňují a uklidňují. Dobré účinky mají proti nespavosti, depresím, při svalových a revmatických bolestech či v tíživé menopauze. Aromaterapie je podávána v samostatné místnosti s masážním křeslem. Po dobu 30 minut se během příjemné masáže vdechuje voňavá esence a k dokonalé relaxaci přispějí ještě tóny uklidňující hudby.

 

Pitná kúra

Luhačovické léčivé vody obsahují kromě přírodních minerálních látek i velké množství kysličníku uhličitého, od kterého mají také název kyselky. K pitné kúře se využívají kyselky – Vincentka, Ottovka a Aloiska. Nemají kyselou chuť, ale mají různý obsah minerálních látek.

Pitná kúra se provádí nalačno. Nejvhodnější doba pro pití minerální vody je ráno mezi 6. a 8. hodinou (před snídaní) a odpoledne mezi 16. a 18. hodinou (před večeří). K pitné kúře se doporučují tradiční lázeňské porcelánové pohárky. Pohárek se základní léčebnou dávkou minerální vody se pije pomalu (2–3 minuty). Před pitím dalšího pohárku se vkládá pauza cca 10 minut. Při pití minerální vody se doporučuje pomalá procházka.

Luhačovice

Luhačovice

Luhačovice nabízejí svým návštěvníkům, mnoho možností, jak strávit volný čas. Přímo ve městě je mnoho historických staveb a kulturních památek.
Alexandria ****

Alexandria ****

Zažijte dokonalý odpočinek a relaxaci s kvalitními procedurami a komfortním ubytováním v luxusním lázeňském hotelu Alexandria ****.